Chleb mieszany na zakwasie
Dziś podzielę się z Wami przepisem na mój ulubiony chleb - pszenno-żytnio-orkiszowy. Przepis powstał przez przypadek - chciałam wypróbować nowy przepis z książki "Chleb" J. Hamelmana i niefortunnie złączyły mi się dwie kartki... Po wymieszaniu mąki z wodą zorientowałam się, że łączę 2 przepisy, a w jednym było więcej wody (!), więc pokombinowałam z mąkami, dodałam trochę orkiszowej i tak oto wyszedł pyszny chleb, który piekę co tydzień. Polecam Wam bardzo, jest mięciutki, długo zachowuje świeżość i smakuje wszystkim :)
Zaczyn:
- 2 łyżki zakwasu dokarmionego kilka godzin wcześniej (zdjęcie dokarmionego zakwasu poniżej)
- 290 g wody
- 183 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 180 g mąki orkiszowej (używam typu 1050)
Zakwas mieszamy z wodą, następnie dodajemy obie mąki. Mieszamy i odstawiamy na kilkanaście godzin (najlepiej przygotować zaczyn wieczorem i pozostawić na noc).
Namoczone ziarno:
- 91 g siemienia lnianego (pół na pół - złocistego i brązowego)
- 272 g wody
Ciasto właściwe:
- Zaczyn - całość
- Namoczone siemię lniane - całość
- 265 g wody
- 250 g mąki żytniej chlebowej typ 720
- 450 g mąki pszennej chlebowej typ 750
- 2 łyżeczki soli
Do misy miksera przekładamy zakwas, namoczone siemię i wodę, mieszamy. Następnie dodajemy pozostałe składniki i mieszamy przez 6 min., najpierw na małych obrotach, później na kolejnej prędkości.
Przykrywamy misę folią spożywczą i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na 2 części i przekładamy do foremek spryskanych tłuszczem. Posypujemy wierzch ziarnami dyni lub słonecznika.
Przykrywamy foremki czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 3 godziny - chleb jest gotowy do pieczenia gdy wypełni formy:
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 240° C, na dno piekarnika wstawiamy żaroodporne naczynie wypełnione wodą (woda zaparuje piekarnik, skórka chleba będzie smaczniejsza). Wstawiamy chleb i pieczemy w tej temperaturze przez 15 min. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 230° C i pieczemy jeszcze przez 30-35 min. Można też od razu przykryć chleb od góry papierem do pieczenia, żeby wierzch za bardzo się nie przypiekł. 10-12 minut przed końcem pieczenia wyjmujemy chleb z foremek i dopiekamy spody wkładając chleb do piekarnika spodem do góry.
Po wyjęciu chleba z piekarnika zostawiamy go na kilka godzin, aby odpoczął.
Chleb na zakwasie piekę często dlatego chętnie skorzystam i z tego przepisu.
OdpowiedzUsuńZapraszam do wypróbowania. Czasami dodaję więcej wody - w zależności od użytej mąki.
Usuń